رویدادها در افق کوتاه مدت

مجمع عمومی فوق العاده و مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده (نوبت دوم) برگزار می شود

آگهی دعوت مجمع عمومی فوق العاده و مجمع عمومی عادی به طور  فوق العاده انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات ( نوبت دوم)

 

بدینوسیله از اعضای پیوسته ­ی انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات  دعوت می­ شود تا در مجمع عمومی فوق العاده که در ساعت 15 و مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده که در ساعت 16 مورخ 29 دیماه 98 در محل سالن کنفرانس انجمن ها واقع در بزرگراه جلال ال احمد، جنب دانشگاه تربیت مدرس، دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، طبقه اول برگزار خواهد شد، حضور بهم رسانند.

 

 

 

دستور جلسه مجمع عمومی فوق العاده: اصلاح و الحاق موادی از اساسنامه

دستور جلسه  مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده:

 • گزارش عملکرد سالیانه
 • گزارش توسعه دفاتر دانشگاهی استانی
 • برنامه های سال جاری انجمن
رویدادها در افق بلند مدت

مجمع عمومی فوق العاده و مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات برگزار می شود.

بدینوسیله از اعضای پیوسته­ ی انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات  دعوت می­ شود تا در مجمع عمومی فوق العاده که در ساعت 16 و مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده که در ساعت 17 مورخ 24 آذرماه 98 در محل تالار گفت و گو واقع در بزرگراه جلال ال احمد، جنب دانشگاه تربیت مدرس، دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، طبقه دوم برگزار خواهد شد، حضور بهم رسانند.

 

 

 

دستور جلسه مجمع عمومی فوق العاده:

اصلاح و الحاق موادی از اساسنامه

دستور جلسه  مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده:

 • گزارش عملکرد سالیانه
 • گزارش توسعه دفاتر دانشگاهی استانی
 • برنامه های سال جاری انجمن

 

 • ۲ دی ۱۳۹۸

  گزارش نشست«زندگی در عصرِ اینستاگرام»

  نشست تخصصی «زندگی در عصر اینستاگرام» با همکاری انجمن مطالعات فرهنگی و ارتباطات اصفهان و واحد نشریات معاونت فرهنگی دانشگاه صنعتی اصفهان و با سخنرانی دکتر مسعود کوثری، عضو هیئت‌علمی گروه ارتباطات اجتماعی دانشگاه تهران و آقای...

 • ۱۴ مهر ۱۳۹۸

  گزارش نشست «آینده سالمندی در ایران»

  نشست نگاهی به آینده فرهنگ سالمندی در ایران، روز 9 مهر 1398 همزمان با روز سالمند، از طرف گروه  سیاستگذاری فرهنگی انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات در سالن انجمن ها دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار گردید.

  در این...

 • ۱۲ شهریور ۱۳۹۸

  ایمانوئل والرشتاین در آستانه ۹۰ سالگی، چهره در نقاب خاک کشید

  ایمانوئل والرشتاین جامعه شناس و نظریه پرداز برجستۀ معاصر و رئیس اسبق انجمن بین المللی جامعه شناسی که در سال 1392، میهمان انجمن جامعه‌شناسی و انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات بود، رخت از جهان بربست.

  این متفکر معاصر، با...

 • ۱۸ خرداد ۱۳۹۸

  پیام تسلیت درگذشت استاد هوشنگ عباس زاده

   

  درگذشت اندوه بار استاد هوشنگ عباس زاده را که از پیشکسوتان آموزش روابط عمومی در دانشگاه و از فعالان، صاحب نظران نیک سرشت فروتن این حرفه بود، به بازماندگان و خانواده آن مرحوم و همکاران و دانشجویان و دانش آموختگان...

 • ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸

  گزارش نشست تخصصی «مستند جامعه‌شناختی و تخیل انتقادی»

  نشست تخصصی «مستند جامعه‌شناختی و تخیل انتقادی» 15 اردیبهشت 1398 به همت انجمن مطالعات فرهنگی و ارتباطات (دفتر استانی اصفهان)، انجمن علمی جامعه‌شناسی، کانون فیلم و عکس، دفتر سینما فلسفه و همکاری گروه علوم اجتماعی دانشگاه اصفهان با...

 • ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸

  گزارش همایش «خلیج فارس در قرن ۲۱»

  آنچه در ” خلیج فارس در قرن 21″ در دانشگاه آزاد قشم  گذشت

  یک باستان شناس و رئیس اداره میراث فرهنگی سازمان منطقه آزاد قشم گفت: خلیج فارس و جزیره قشم جزو یکی از قدیمی ترین مناطق و سکونتگاه‌های روی کره زمین بوده و آثار بدست...

 • ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸

  گزارش نشست «پیامدهای روانی و اجتماعی حوادث طبیعی»

   

  نشست «پیامدهای روانی و اجتماعی حوادث طبیعی»  برگزار شد.

   

  نشست دوم از سلسله نشست های آسیب های اجتماعی شهر تهران با موضوع «پیامدهای روانی و اجتماعی حوادث طبیعی» با همکاری انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات و...

دوره های آموزشی

کارگاه آموزش مقاله نویسی با تاکید بر روش تحقیق برگزار می شود

انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات برگزار می کند.

 کارگاه آموزش مقاله نویسی

( با تاکید به روش تحقیق )

مدرس: حسین کرمانی

زمان:  شنبه ها ( 13 مهرماه 98) ،ساعت 16 الی 17

مکان: بزرگراه جلال آل احمد، جنب پل گیشا،  دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، نیم طبقه اول، سالن انجمن ها

ظرفیت دوره : 10 نفر

لطفا برای ثبت نام با شماره 09052461077 ( واتساپ و تلگرام) تماس بگیرید.

جلسه دوم «تربیت مردم‌‌نگار دوره‌‌ی فشرده‌‌ی ۴ ماهه» برگزار می شود

انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات برگزار می کند.

 دوره ی آموزشی تربیت مردم‌‌نگار 

مدرس: دکتر اصغر ایزدی جیران

(مردم‌‌نگار و استاد دانشگاه)

جلسه دوم : 27 شهریور 98 ، ساعت 9 الی 14

مکان: تهران، پل گیشا، دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، نیم طبقه اول، سالن انجمن‌‌ها

پنجمین دوره‌‌ی «تربیت مردم‌‌نگار دوره‌‌ی فشرده‌‌ی ۴ ماهه» برگزار می شود

دوره‌های «تربیت مردم‌نگار» بر اساس چند اصل مربوط به این روش بنا شده است. نخست؛ یاد دادن مردم‌نگاری صرفا از خلال ارایه و دریافت اطلاعاتی در مورد آن روش میسر نمی‌گردد. ضروری است که شخص به‌طور عملی ورزیده شود، چراکه اینْ تجربه‌ی خود مردم‌نگار در میدان است که بنیان گردآوری و تحلیل داده‌ها خواهد بود. دوم؛ اجرای پروژه‌ی مردم‌نگارانه نیاز به زمان بیش‌تری نسبت به سایر روش‌ها دارد، چون شامل زیستن طولانی‌مدت با افراد مورد مطالعه و در بافت بی‌واسطه‌ی اجتماعی است. سوم؛ مردم‌نگاری هم علم است و هم هنر. انجام کار میدانیْ جنبه‌ی علمی و نوشتن متن مردم‌نگارانه جنبه‌ی هنری این روش را آشکار می‌سازد. چهارم؛ مردم‌نگاری روشی است که در رشته‌های مختلفی چون علوم اجتماعی، رفتاری، پزشکی و هنر کاربرد دارد. پنجم؛ مردم‌نگاری می‌تواند در پروژه‌های دانشگاهی، ان‌جی‌اویی، بالینی، و در پژوهش‌‌های بنیادی، کاربردی و مداخله‌ای استفاده شود.

دوره‌های «تربیت مردم‌نگار»، بر مبنای رابطه‌ی مربی- شاگردی، در یک بازه‌ی زمانی طولانی‌مدت ۴ ماهه و بر اساس تجربه‌های پژوهش‌های میدانی مدرس شکل می‌گیرد. دوره شامل سه نیم‌روز کارگاه حضوری و چهار ماه مشاوره‌ی غیرحضوری است. شرکت‌کنندگان در روز اول پس از آموزش اصول روش مردم‌نگاری، پروژه‌ی انفرادی خودشان را انتخاب می‌کنند. نحوه‌ی انتخاب موضوع و میدان برای هر یک از شرکت‌کنندگان با نشان دادن مثال‌های متعددی از پروژه‌های میدانی و مردم‌نگارانه‌ی خود مدرس تسهیل می‌گردد. سپس، شرکت‌کنندگان مکلف می‌شوند تا دو ماه بعد (روز دوم دوره) کار میدانی اول‌شان را طبق چارچوب گفته‌شده انجام داده و متن مردم‌نگارانه‌ی اول را طبق ساختار تعریف‌شده بنویسند. حین این دو ماه، شرکت‌کنندگان با مدرس دوره ارتباط دارند و تمامی مسایل مربوط به پروژه‌شان از جمله ابهامات، مشکلات، پرسش‌ها و نگرانی‌ها را با ایشان مطرح کرده و مشورت می‌گیرند. چند روز قبل از آغاز روز دوم دوره، مدرس متن‌های مردم‌نگارانه‌ی شرکت‌کنندگان را خوانده و بر جای جای آن‌ها کامنت‌های لازم را می‌گذارد.

در روز دوم دوره، متن‌های برآمده از کار میدانی اول مورد نقد قرار می‌گیرند. مدرس در مورد مشکلاتی که شرکت‌کنندگان در میدان و در نوشتن با آن‌‌ها مواجه بودند بحث کرده و در درک و حل آن‌ها از تجربه‌های میدانی و متن‌های مردم‌نگارانه‌ی خودش استفاده می‌کند. سپس، نحوه‌ی ادامه‌ی پروژه‌ها توضیح داده می‌شود. اکنون شرکت‌کنندگان باید پروژه‌ی قبلی خود را تا دو ماه دیگر (روز سوم و نهایی دوره) در چارچوب جدیدی برای کار میدانی دوم و ساختار تازه‌ای برای متن مردم‌نگارانه‌ی دوم بیاندازند. حین این دو ماه نیز شرکت‌کنندگان مثل سابق با مدرس ارتباط مستمری دارند تا در مورد مسایل مختلف مشورت و‌ راهنمایی بگیرند. چند روز قبل از روز سوم دوره، متن‌های جدید مورد بازبینی و کامنت‌گذاری مدرس قرار می‌گیرند. روز سوم دوره بر نقد و بررسی پروژه‌های انفرادی شرکت‌کنندگان گذشته و در نهایت، پیش‌نهادهایی برای تداوم آن‌ها داده می‌شود.

مدرس: دکتر اصغر ایزدی جیران

(مردم‌‌نگار و استاد دانشگاه)

شروع دوره: 12 تیر 98، ساعت 12 الی 17

مکان: تهران، پل گیشا، دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، نیم طبقه اول، سالن انجمن‌‌ها

برای ثبت‌نام، مبلغ 300 هزار تومان را به شماره کارت 5859837001921606 بنام «انجمن  ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات» واریز و تصویر رسید پرداختی را به آی‌دی تلگرام  @mitra_sk7254 یا ایمیل m.seifikar7254@gmail.com ارسال نمائید.